Close

Marzec 24, 2017

Jakie dokumenty złożyć aby uzyskać 10 zniżek dla osób 60+

Po marcowej waloryzacji w ZUSie świadczenia niewiele wzrosły… Warto, więc korzystać z różnych ulg ustawowych i handlowych, gdzie tylko można! Sporo zaoszczędzisz!  Pozbieraliśmy porady przedstawicieli z różnych dziedzin, i oto 10 zniżek dla osób po 60.   

1. Na abonament radiowo-telewizyjny

Z obowiązku płacenia za radio i telewizję można być zwolnionym z racji wieku, niepełnosprawności lub kwoty emerytury. Oto lista uprawnionych:

• osoby, które ukończyły 75 rok życia
• osoby zaliczone do I grupy inwalidzkiej
• kombatanci, inwalidzi wojenni i wojskowi
• osoby. które ukończyły 60 lat i mają emeryturę w wysokości nieprzekraczającej 2023,60 zł brutto (tj. 50% przeciętnej pensji).

CO TRZEBA ZROBIĆ: iść na pocztę i okazać dokument uprawniający do ulgi. Więcej informacji tel.: 801 333 444.

2. Na podróż koleją

Część ulg jest ustawowa, obowiązkowa, inne zaś przewoźnicy stosują z własnej inicjatywy. Dwa przejazdy w roku ze zniżką 37% przysługują emerytom i rencistom oraz ich małżonkom w pociągach: REGIO, interREGIO, REGIOekspres, TLK, Express InterCity (w 2. klasie osobowych, pospiesznych i ekspresowych). DOKUMENT: należy okazać np. legitymację emeryta (rencisty) oraz dowód osobisty.  Zniżka 30% na _ podstawie Biletu dla Seniora (dla osób 60+) przysługuje na przejazdy krajowe „PKP Intercity” w 1. i 2. klasie. DOKUMENT: ze zdjęciem potwierdzający tożsamość i wiek, np. dowód osobisty, paszport, legitymacja.

3. Na zakupy

Duże, sieciowe supermarkety oferują karty rabatowe dla seniorów (oszczędność 510 proc.), ale są warunki, np.: Karta Seniora uprawnia do zniżki tylko w określonym dniu tygodnia oraz  trzeba wydać określoną kwotę na zakupy, np. 50 zł.

CO TRZEBA ZROBIĆ: dopytać w punkcie obsługi klienta o zasady promocji.

4. Przejazd autobusem

Choć nie ma ulg ustawowych z racji wieku, to wielu przewoźników daje zniżki osobom 60+ (np. w PKS Polonus 20%, Lux Express do 40%). Ulgi ustawowe przysługują osobom niepełnosprawnym i niesamodzielnym oraz ich opiekunowi od 37% do 95%, w zależności od stopnia niepełnosprawności.

5. Na komunikację miejską

O wysokości zniżek decydują władze, poszczególnych miast. Przykładowo w Warszawie osoby od 65 lat mają bilet seniora za 50 zł na cały rok, po 70 r. życia jeżdżą za darmo. DOKUMENT: karta miejska i dokument tożsamości. WIĘCEJ INFORMACJI O ULGACH w komunikacji miejskiej znajdziesz na stronie internetowej swojego urzędu gminy: uzyskasz je też w zarządzie komunikacji (informacje tekstowe są też w każdym autobusie).

6. Kursy, lektoraty  i… potańcówki

Osoby 60+ mogą zostać słuchaczami Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Opłaty za zdobywanie wiedzy: 3055 zł za semestr.  Słuchacze mogą uczyć się języków, spotykać z ciekawymi ludźmi. zwiedzać, chodzić na zajęcia sportowe i na tańce. CO TRZEBA ZROBIĆ: wypełnić formularz zgłoszeniowy w swoim mieście i opłacić.  Innym miejscem spędzania wolnego czasu są kluby SeniorWigor. Osoby 60+ wspólnie tu gotują, ćwiczą. oglądają tv. CO TRZEBA ZROBIĆ: zgłosić w gminie chęć uczestniczenia w zajęciach.

7. Bilety do teatrów, kin, muzeum + przejazdy taxi

Większość placówek kulturalnych ma zniżki na bilety dla osób powyżej 60 lat. Niektóre miasta (np. Łódź, Toruń, Radom) wydają karty uprawniające mieszkańców 60+ do tańszych wejść, a nawet na taksówki. • W muzeach państwowych należy się zniżka ustawowa dla osób od 65. roku życia w wysokości 50% ceny biletu. Należy się również rencistom. niepełnosprawnym wraz z opiekunami. • Zniżki w teatrach to np. 1020 zł tańszy bilet dla seniora (każda placówka samodzielnie ustala ulgi dla emerytów na spektakle, gdyż do teatru nie ma ulg ustawowych). • Oszczędność na biletach do kina to około 20 proc. Takie ulgi stosują niektóre sieci kin dla osób powyżej 60 roku życia (nie ma zniżek ustawowych).

8. Wycieczki: kraj i zagranica

Wiele biur podróży oferuje zniżki 15-20 proc. dla osób w wieku już 55+.  Tańsze wyjazdy za granicę są zazwyczaj oferowane w okresie wiosennym i jesiennym (np. do Hiszpanii. Bułgarii).  W wielu miejscowościach uzdrowiskowych w Polsce zniżki dla osób 60+ są na baseny, masaże. zabiegi. Bilety lotnicze  większość linii daje 10-20 proc. zniżki na przeloty dla pasażerów powyżej 60 roku życia. CO TRZEBA ZROBIĆ: wystarczy okazać dokument tożsamości w biurze turystycznym i przy zakupie biletu.

WYROBIENIE PASZPORTU Oszczędność wynosi 70 zł (emeryt płaci połowę ze 140 zł podstawowej opłaty). Osoba po 70 r. ż. otrzyma paszport bez opłat. Co trzeba zrobić? Składając wniosek, oka* np. decyzję ZUS o przyznaniu emerytury.

9. Rabaty na usługi

O niższe ceny dla osób 60+ pytaj w gabinetach dentystycznych oraz w salonach fryzjerskich i kosmetycznych.

Wiele samorządów tworzy specjalne programy karty seniora uprawniające do zniżek m.in. w punktach usługowych na terenie gminy. Zniżki obowiązują np. w sklepach, księgarniach. L u optyka, a nawet fryzjera. GDZIE PO INFORMACJE O ZNIŻKACH: trzeba pytać w swoim urzędzie gminy (każda ustala własne zasady obowiązujące na jej terenie). By otrzymać kartę, trzeba wypełnić wniosek.

10. Dla pupila i rehabilitację

Osoby w wieku 65+, które mają pieska unikną podatku za czworonoga (kilkadziesiąt zł rocznie), jeśli w ich gminie taka opłata obowiązuje (gminy same o tym decydują).  Osoby korzystające z ulgi rehabilitacyjnej odliczą w PIT za 2016 r. do 2280 zł (np. na zakup sprzętu czy opłacenie turnusu rehabilitacyjnego). WARUNKI: trzeba mieć orzeczenie o niepełnosprawności lub rentę z tytułu niezdolności do pracy. Więcej informacji na infolinii: 801 055 055.

Sprawdź jak uzyskać najtańszą energię i oszczędności na rachunku za prąd

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *