Close

Maj 29, 2017

Podatek od pożyczki – zdrowe oszczędzanie

Bez podatku można przyjąć pożyczkę tylko od najbliższej rodziny, czyli od: małżonka, rodziców, dziadków, pradziadków, dzieci, wnuków, prawnuków, pasierba, ojczyma, macochy, rodzeństwa. Jeśli pożyczka od bliskich jest wyższa niż 9637 złotych, należy o niej poinformować urząd skarbowy. By nie płacić podatku, pieniądze muszą się znaleźć na rachunku bankowym tego, kto je przyjmuje.

Gdy pożyczasz od przyjaciela więcej niż 5 tysięcy złotych, musisz poinformować o tym fiskusa. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że gdy pożyczają pieniądze od znajomych, powinny zapłacić 2 procent podatku. Dziwne? A jednak w sprawy pożyczek fiskus też może się wmieszać. Niektórzy nie zgłaszają pożyczek, bo uważają, że jest to kwestia prywatna pomiędzy pożyczkodawcą a pożyczkobiorcą. Większość osób nie chce ujawniać transakcji przed fiskusem, przede wszystkim ze względów finansowych. W końcu 2 procent, przykładowo z 10 tysięcy, to 200 złotych. Jednak skarbówka jest nieubłagana.

Jeśli urzędnicy dowiedzą się o pożyczce, która nie została zgłoszona do urzędu, zażądają nie 2, ale 20 procent podatku od pożyczki!

Zazwyczaj fiskus ma kłopoty z ustaleniem, czy znajomi pożyczali sobie pieniądze. Czasem dowiaduje się o tym z donosu „życzliwego”, którego kłuje w oczy np. nowe auto sąsiadów. Jednak najczęściej urzędnik sam domyśla się, że podatnik mógł wziąć pożyczkę, kontrolując jego roczne zeznanie podatkowe. Urzędnik dochodzi do wniosku, że kontrolowana osoba zarabia zbyt mato, by stać ją było np. na kupno nowego auta czy mieszkania.

Zobacz jak Polacy kredytują się rachunkiem za energię!

Pamiętajmy, zatem, że w przypadku pożyczki obowiązek podatkowy ciąży na osobie, która ją bierze. Składa ona w urzędzie skarbowym „deklarację w sprawie podatku od czynności cywilnoprawnych” (symbol PCC3). Na złożenie oświadczenia ma 14 dni od daty podpisania umowy pożyczki. Warto jednak zaznaczyć, że od jednej osoby w ciągu 3 kolejnych lat można przyjąć bez podatku 5 tysięcy złotych, a od kilku osób nie więcej niż 25 tysięcy złotych. I uwaga, opodatkowana jest nadwyżka pożyczki ponad tę wolną od podatku kwotę. Urząd skarbowy nie miesza się do spraw pożyczek udzielanych w gronie rodzinnym, niższych niż 9637 złotych (od jednej osoby w ciągu 5 lat).

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *